Добредојдовте на HEVF

1914 Детроит Електрични автомобили во сопственост на ГЕ научник Чарлс Steinmetz на Schenectady Њујорк

1914 Детроит Електрични автомобили во сопственост на ГЕ научник Чарлс Steinmetz на Schenectady Њујорк

 

Ние неодамна го отвори првиот во светот Меѓународниот музеј електрични возила
in Kingman Arizona. The “Route 66 Electric Vehicle Museum” was opened to coincide with the Route 66 Меѓународен фестивал во август.

На отворањето во петокот, August 15th in the historic Powerhouse building. In the first three days we had visitors from 28 U.S. држави и 20 countries making it a truly international event. Кликнете тука for further information and photos from the opening.

Повеќе за Велесила во Кингман, АЗ.

Официјална најава

Ние инициравме томбола на horseless превоз да се соберат средства за нашиот пат 66 Електрични Музејот на возила. Претходно оваа година електричен погон horseless превоз беше донирана на нашата фондација. Како што не одговара на нашите критериуми за да бидат вклучени во нашата рута 66 собирање на електрични возила Музејот решивме да го исклучите томбола. Сите средства собрани одат во музеј. Ние немаме плата на вработените. Ние сме сите волонтери. Проверете ги нашите HEVF Horeless превоз Томбола.

HEVF е 501c3 Одобрени
На 15 септември, 2014 добивме нашата конечна одобрување од страна на УЈП за нашите 501c3 изземени од оданочување статусот. Ние тоа го поднесе јули 2013. Ова сега го отвора патот за луѓето да се направи донации на возила и други историски вредни предмети за нашата фондација и да добијат даночно намалување. Можете да го видите на документот тука.

ЗАБЕЛЕШКА: Ние ќе се додавање на содржина секојдневно на овој сајт па проверете назад често.

Историскиот Електрични возила Фондацијата е државата Вашингтон регистрирани непрофитна корпорација. Фондацијата постои за главната цел на едукација во врска со историјата на електрични возила од деветнаесеттиот век до и надвор дваесет и првиот век, како и зачувување на примери на овие возила за сите народи на светот да уживаат и да научат од. Ние имаме намера да се изгради првиот Меѓународен музеј електрични возила во светот и собира возила од целиот свет за прикажување. Колекцијата ќе содржи многу ретки почетокот на електрични возила за превоз, како и испорака возила за трговија. Ќе има крилја посветен на возила како што се електрични мотори, микро автомобили и изведба на електрични возила. Ние сакаме да се каже целата приказна на електрични возила.

 

 

3 thoughts on “Добредојдовте на HEVF

  1. Џим,

   Thanks for the kind words. I would like to add that I feel there are many who are used to donating to organizations which have very high paid individuals at the top where part of their donation ends up. With the HEVF we are truly in the spirit of a non profit and at this time 100 % of any donation no matter how small goes directly to the purchase of historic electric vehicles for the museum.

   If an EV Club wants to take on a project I would suggest they pool their resources and do fundraising in-house or their own crowd funding and purchase a vehicle that will go directly the museum under the name of their EV Club. This way they know exactly where every penny went and all the members can take pride in their donation to the museum.

   Родерик Вајлд, Извршен директор
   Историски Фондацијата електрични возила

Книга за гости

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *