Пат 66 EV музеј

rt66_logo

Првата меѓународна музеј во светот електрични возила отвора во Аризона

нашите Пат 66 Електрични Музејот на возилото сега е отворена секој ден од 9:00 сум за да 4:30 часот. Таа се наоѓа во 120 W. Енди Божествена Ave, Кингман, АЗ 86401
Петок, 15 август, 2014: Историскиот Електрични Фондацијата на возила (HEVF) отворена е првиот Меѓународен Електрични музеј на возила во Кингман, Аризона во врска со Пат 66 Меѓународен фестивал се одржува таму. Темата за оваа година фестивалот беше “На раскрсницата на минатото и иднината”. На отворањето на тридневниот, музејот беше посетена од страна на луѓе од 28 држави и 20 земји вистински меѓународен настан што. Името избран за прв електрични возила HEVF на (ДОМА) музеј – само еден во светот единствено посветен на електрични возила, беше “Пат 66 Електрични Музејот на возила”. Се започна како обврска од страна на HEVF да донесе неколку ЕВС да се прикаже во поддршка на пат 66 станува “електрични автопат” со Станица за полнење е инсталиран заедно тоа е целиот пат. Ова прерасна во многу првиот HEVF музеј локација. Избран од страна на градот Kingman сајт беше историски велесила зграда, изграден во 1907 и опремени со мазут, Парните генератори за да се обезбеди електрична енергија во областа. Тоа не можеше да биде подобро натпревар! Изградбата на браната Хувер раселени улогата на енергија куќа, и ја преживеа обид за уривање на структурата во 70-тите што во моментов се сместени Kingman Туристички центар и наградуван на Пат 66 музеј на вториот кат.
Да се ​​направи сето тоа дојде заедно, Извршниот директор на HEVF, Родерик Вајлд, работел со познатиот Kingman жител и авторот Џим Хинкли и Сити менаџер Kingman е, Џон Доерти. "Градот е најголем добредојде и на сите луѓе што ги сретнавме таму беа големи!", извика Родерик. Џим Доерти изјави дека EV екранот беше возбудлив прилог на изложбата сложени и дека градот со нетрпение очекува да понатамошна соработка со HEVF. Џош Нобеловата, Извршен директор за туризам, за Кингман изјави: "Пат 66 Фестивалот обезбеди соодветна платформа за историски електрични возила симпозиум, но тоа стана јасно на екранот беше солидна за свој. "

Имаше многу широк спектар на возила на екранот од 1909 до денес, најстарите битието на 1909 Ellwell-Паркер багаж решителна во сопственост на Боб OLDFATHER, HEVFs архивар. Ова е само еден од двата познато дека постојат во светот. Најновиот EV е елегантен Тесла Модел С грациозно прикажува во текот на првиот ден од страна на неговиот сопственик, Тудор Мелвил. Џон Wayland, друг член на Управниот одбор HEVF, донесе неговата позната улица правни електрични повлечете автомобил, "Белата зомби" по целиот пат од Портланд, Орегон. Исто така, на екранот беше првиот светски електричен улицата прачка, изградени од страна на Вајлд еволуции во Џером, Аризона назад во 1995. Родерик Вајлд му го донесе 1930 Детроит Електрични и неколку американски направени електрични микро автомобили кои биле изградени во Калифорнија во 1940 година да 1960. Претходно оваа година, еден од овие микро автомобилите беше изложена во Автомобилство музеј Петерсен во Лос Анџелес, и исто така беше во Музејот на Калифорниските автомобилски во Сакраменто. Друго возило на ум беше доцна Ед Rannberg на високи перформанси електрични повлечете велосипед, на "Kawashocki". Ед беше еден од пионерите во EV движење во САД. Тој е почестен од страна на Национална електрична Повлечете Racing асоцијација, која има годишен награда, "На Rannberg куп" во признавањето на оние кои имаат направено големи нешта за да се промовира свесност EV. Kawashocki е изваден од Оклахома Сити и беше донирана HEVF од Geri Rannberg, Сопруга на Ed, и неговиот син Ренди.

Моќта куќа е првиот место на HEVF и тоа се надевам дека ќе продолжи да живее исто како Пат 66 себе има, како вистински раскрсницата на минатото и иднината. На HEVF планира да додадете неколку нови возила на екранот Кингман во наредните месеци, вклучувајќи 1912 КТ електрични комерцијални камион од богата збирка Боб OLDFATHER на. Имате можеби сте слушнале на duallys, но овој сериозен електрични камионот има трипати широк солидна гуми предните и задните монтирани на дрвени зборуваше тркала. Возачот седи десет метри во воздух во кабината… тоа е вистински монструм! , Исто така, доаѓа во октомври ќе биде нашиот најнов стекнување, на "Bombardier’ предпродукција соседството електрични возила (Nev) кој Канадската компанија се користат во активности за лобирање за да го добиете САД федералната влада да донесе Nev легислатива која ние сега уживаат денес. Ова возило се донирани на фондацијата до Прескокни Dunn, Претседателот на Северна Њу Мексико Електрични асоцијација возила.

Постојат ЕВС изложена во автомобил музеи во светот, но тие ретко се фокусна точка и со оглед на вниманието што го заслужуваат. На HEVF постои за да им даде на ЕВС своето место во историјата и да ги учат целата приказна за развој на електрични возила и да се врати, зачувување и прикажување на примери за сите народи на светот да се учи од. As the museum moves forward with acquisitions the depth and breadth of the collection will continue to grow. If it were not for our most gracious host, на Градот Kingman, овој музеј не би постоел.

2002 RAV4 EV донирани од страна на Хајди Лок Симон во чест на нејзиниот покоен сопруг Грег “simo” Симон. Сликата со нивната ќерка Macquarie.

2002 RAV4 EV донирани од страна на Хајди Лок Симон

2002 RAV4 EV донирани од страна на Хајди Лок Симон

2002 RAV4 EV донирани од страна на Хајди Лок Симон

Во позадина, 2002 RAV4 EV донирани од страна на Хајди Лок Симон.

Ролс стил количка Вили Нелсон е до Waylon Jennings’ Mercedes 450SL стил еден во позадина.

Фото учтивост на "Лија Леандро Лав"

Фото учтивост на Џим Хинкли

Фото учтивост на Џим Хинкли

Фото учтивост на Џим Хинкли

Фото учтивост на Џим Хинкли

Фото учтивост на Џим Хинкли

Фото учтивост на Џим Хинкли

Фото учтивост на Џим Хинкли

“Бел зомби” со “Громобран II” и другите во позадина, Фото учтивост Џим Хинкли

Лево кон десно, 1930 Детроит Електрични, 1929 модел на електричен улицата прачка, “Громобран II” и Ед Rannberg на “Kawashocki” на десно, Фото учтивост Маријана Вајлд

Џон Wayland во “Бел зомби” на влезот во нашиот нов музеј локација, Фото учтивост J.Bills

1966 Авто напредување “Моќ автомобили” остави & Лиман Електрични право, Фото учтивост Маријана Вајлд

Автоматската корекција на црвени бубачки преден план, 1930 Детроит Електрични зад, Фото учтивост Маријана Вајлд

Родерик Вајлд на левата, Џим Hinkley центар, и Боб Olfather на правото во сино, Фото учтивост на Џуди Хинкли

Фото учтивост Тудор Мелвил

“Kawashocki” Фото учтивост J.Bills

За 1922 Авто-црвена-бубачки, Фото учтивост J.Bills

Трејлер за Elwell-Паркер baggae камион, Фото учтивост J.Bills

1961 Тејлор Дан Тридент, сопственост на Родерик & Маријана Вајлд, Фото учтивост J.Bills

1970на Лиман Електрични, Фото учтивост J.Bills

Сопствени електрични велосипеди Родерик Вајлд, Фото учтивост J.Bills

1930 Детроит Електрични, сопственост на Родерик & Маријана Вајлд, Фото учтивост Џим Хинкли

!960 Електрични клиент електрични микро автомобил во преден план, 1966 Авто напредување “Моќ автомобили” со 1959 Marketeer зад неа, зад, Фото учтивост Џим Хинкли

1909 Elwell-Паркер baggae камион, Фото учтивост Џим Hickley

“Громобран II” Првата во светот електрични улицата прачка, 1995, Фото учтивост J.Bills

Фото учтивост J.Bills

На изложбата во Кингман, АЗ, Фото учтивост J.Bills

“Бел зомби”, Фото учтивост J.Bills

Фото учтивост J.Bills

 

 

 

 

 

 

 

Една мисла на "Пат 66 EV музеј

  1. Pingback: Пријави: Пат 66 започнува приклучување преку Среден Запад | Alphatech5 енергетика Блог

Книга за гости

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *